Sfânta Muceniță Anisia

Baldachinul cu Sf. Moaște și icoana Sf. Mc. Anisia din Biserica Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir din Tesalonic

 

Sfânta Muceniță Anisia
Devine ocrotitoarea multor fetițe născute în zilele noastre!

În calendarul ortodox se sărbătorește pe 30 decembrie Sfânta Muceniță Anisia din Tesalonic. Acesta a trăit în vremea împăratului Maximian într-o familie credincioasă și cu multă avere, iar după decesul părinților săi, Sfânta Anisia și-a vândut toată averea și toți banii i-a impartit săracilor și celor nevoiași, apoi s-a retras și a trăit doar din ceea ce obținea muncind.

In acea vreme împăratul Maximian a decretat ca oricine poate ucide în voie creștinii fără sentința și judecată. Astfel ca într-o zi când se întorcea de la biserică, Sfânta Anisia s-a întâlnit pe drum cu un ostaș ce se închina la idoli și care a târât-o spre altarele idolești. Văzând că se împotrivea, ostașul era și mai îndârjit să o forțeze să se jertfească demonilor iar când Sfânta Anisia a mărturisit că este creștină, ostaș s-a mâniat și a ucis-o.

(Text preluat de pe: theodorosart.com)